W jaki sposób karmienie piersią wspomaga profilaktykę tego nowotworu?
W czasie laktacji zmienia się krążenie hormonów: prolaktyny, estradiolu i hormonu wzrostu. Komórki nabłonkowe gruczołu mlecznego, poprzez większe zróżnicowanie, są mniej podatne na mutacje nowotworowe komórek piersi.
Proces apoptozy (naturalne obumieranie uszkodzonych komórek) zachodzący podczas karmienia piersią usuwa z piersi komórki odpowiedzialne za rozwój raka piersi.
Badania pokazują, że po każdych 12 miesiącach karmienia piersią, ryzyko raka piersi zmniejsza się o 4,3%. Czas trwania karmienia powiązany jest ze zmniejszeniem się przypadków nowotworów złośliwych piersi. Karmienie przez 25 miesięcy wiąże się ze spadkiem ryzyka pojawienia się nowotworu piersi o 37%.
Jednak mniejsze ryzyko, pomimo, że karmisz piersią, nadal nie wyklucza możliwości zachorowania na nowotwór piersi.
Dlatego profilaktyka jest tak ważna:
samobadanie piersi,
USG piersi (w czasie karmienia piersią regularnie można wykonywać USG piersi, tak samo jak w okresie kiedy nie karmimy piersią),
mammografia.
Opracowanie na podstawie: http://www.hafija.pl/…/badania-piersi-w-czasie…
#rakpiersi #karmieniepiersia #karmieniepiersią #profilaktykarakapiersi #profilaktyka #laktacja #badania #długiekarmieniepiersią #karmięwszędzie #karmieniejestpiękne #szkołarodzenia #akademiazbrzuszkiem #szkołarodzeniabydgoszcz
Akademia Z Brzuszkiem w programie „maMY dzieci”
Do szkoły rodzenia Akademia z Brzuszkiem zawitała p. Monika Kamińska z TVP Bydgoszcz. W naszych gościnnych progach zrealizowany został materiał do programu „maMY dzieci”. Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas.