Co zrobić, gdy nie mogę (nie chcę) karmić piersią?

Karmienie piersią jest najkorzystniejszym sposobem odżywiania niemowląt. O tym nikogo nie trzeba przekonywać. Mleko to życiodajny pokarm bogaty w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju maleństwa. A co ważne, pokarm matki jest bardzo pożądany dla dziecka także ze względów immunologicznych. Mleko matki powinno być zatem jedynym pokarmem spożywanym przez niemowlę do 6 miesiąca życia dziecka. Powinno. A co jeśli nie jest to możliwe?
Historia 1
Klientka jest w ciąży. Sumiennie przygotowuje się do porodu. Dba o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Zdrowo się odżywia się. Zdobywa wiedzę na temat ciąży, porodu i połogu. Tak jak każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Wie jednak, że po porodzie nie będzie karmiła naturalnie. Dlaczego? Jest po zabiegu mastektomii piersi.
Historia 2
Klientka spodziewa się dziecka. Jednak od lat choruje na depresję. Na co dzień radzi sobie z chorobą, będąc pod opieką psychiatry. Jej stan jest na tyle stabilny, że na czas ciąży po konsultacji z lekarzem może odstawić leki. (Chociaż w przypadku pogorszenia zdrowia w każdej chwili będzie mogła wrócić do farmakologii.) Po porodzie jednak lekarz zaleca, by wznowiła leczenie farmakologiczne. To w przypadku tej kobiety i zastosowanych leków wyklucza możliwość karmienia piersią
*(bywa że leczenie farmakologiczne depresji i jednoczesne karmienie piersią jest możliwe, jednak trzeba podejść do tematu bardzo indywidualnie)
Co zrobić w sytuacji, gdy mama nie może lub nie chce karmić piersią?
- Bank mleka
W naszym województwie znajduje się bank mleka kobiecego. To miejsce, do którego kobiety będące w okresie laktacji mogą oddawać nadwyżki swojego mleka. Oddane mleko jest dokładnie badane pod względem mikrobiologicznym. I po niestwierdzeniu nieprawidłowości poddaje się je procesowi pasteryzacji. Takie mleko może być przekazane dzieciom, których mamy nie mogą karmić w sposób naturalny. Co ważne, jest ono w pełni bezpieczne dla dziecka.
Mleko z banku mleka kobiecego jest pierwszą zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) alternatywą wobec mleka biologicznej matki w sytuacji jego niedoboru lub braku.
Gdzie taki bank znaleźć?
W Toruniu przy Wojewódzkim Szpital Zespolony im. L. Rydygiera działa Bank Mleka Kobiecego W.Sz.Z. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie: https://www.wszz.torun.pl/index.php/bank-mleka-kobiecego
- Mleko innej mamy
Zdarza się tak, że mamy niemowląt chcą dzielić się swoim mlekiem z innymi kobietami. Tak spontanicznie. Z dobroci serca. Często są to przyjaciółki, siostry, znajome. Ich laktacja jest na tyle wystarczająca, że są w stanie oddać część swojego pokarmu dziecku, które tego potrzebuje. Co ważne, często z pomocą przychodzi im technologia. Czy wiesz, że istnieją specjalne gorsety, które umożliwiają odciąganie pokarmu przy jednoczesnym wykonywaniu innych czynności? Jest to duże ułatwienie.
- Karmienie mieszanką mlekozastępczą
Nie zawsze jednak istnieje możliwość skorzystania z mleka innej mamy. Na zajęciach w naszej szkole rodzenia mówimy o karmieniu mieszanką mlekozastępczą. Dlaczego? Ponieważ szanujemy sytuację zdrowotną każdej kobiety oraz jej dziecka. Szanujemy wybór każdej z Was co do tego, jak chcecie karmić Wasze dziecko.
Pamiętaj:
Twoje mleko to najlepszy sposób żywienia Twojego dziecka. Jednak nie jedyny. To Ty jesteś mamą i to do Ciebie należy decyzja, jak będziesz chciała karmić swojego maluszka. Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić dziecka piersią, pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie optymalne dla Ciebie i Twojego maleństwa.